در حال بارگیری...

تامین قطعات هوایی به کمک بخش خصوصی توسعه می‌یابد

مقالات

دبیر ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی با بیان اینکه بر اساس سند جامع هوافضای کشور باید در جهت توسعه و تکمیل زنجیره تامین قطعات هوافضا به کمک بخش خصوصی اقدام شود، گفت: در این زمینه بر ارائه مشوق‎‌هایی برای حضور حداکثری بخش خصوصی تاکید شده است.

 
به گزارش ایسنا، منوچهر منطقی با اشاره به راهبردهای کلان حوزه هوایی و هوانوردی در سند جامع هوافضای کشور، افزود: زنجیره تامین قطعات، تعمیرات، نگهداری، عملیات و ارتقای صنایع هوایی و هوانوردی با اتکا به بخش خصوصی توسعه می‌یابد و تکمیل می‌شود.
 
وی افزود: انسجام بخشی، ساماندهی و تنظیمات نهادی در راستای جلوگیری از موازی کاری، ارتقای کارایی و هم افزایی نهادها و تناسب بین ماموریت‌ها و اختیارات با رعایت تفکیک متولیان امور سیاست‌گذاری، اجرا و نظارت از یکدیگر از دیگر مواردی است که در این سند بر آن تاکید شده است.
 
منطقی، تسهیل فضای کسب و کار و ارائه مشوق‌های لازم برای حضور حداکثری بخش خصوصی و فراهم کردن بستر لازم برای ایجاد صنایع و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه فناوری هوایی، حمایت هدفمند از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و قطب‌های علمی مورد نیاز برنامه‌های هوایی و هوانوردی و بهره گیری از طراحی‌های مبتنی بر پایه‌های محصول مشترک در توسعه زیر سامانه‌ها از دیگر تاکیدات این سند است.
 
وی ادامه داد: علاوه بر آن به ایجاد رقابت سازنده در ارتقای کیفیت بین شرکت‌های فعال در عرصه هوانوردی و شبکه سازی در فرآیندهای تحقیق و توسعه در سطح دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و تولید در سطح ملی و بین‌المللی با تأکید بر شکل دهی زنجیره ارزش نیز باید مورد توجه مسولان حوزه هوافضا توجه شده است.
 
دبیر ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی اضافه کرد: براساس این سند باید نسبت به استفاده اقتصادی و بهره ور از آسمان کشور با بازنگری در مسیرهای پروازی بخصوص مسیرهای ترانزیتی و توسعه هدفمند همکاری‌ها و تعاملات علمی، فناورانه و نوآورانه منطقه‌ای و بین‌المللی و حضور موثر در مجامع جهانی و نهادهای تاثیرگذار بین المللی مرتبط اقدام شود.